Kicker Full Range 4-Channel Class A/B 360W RMS 2 Ohm Amplifier - 46CXA3604T
CASE QUANTITY: 4
PACKAGE WEIGHT: 7.0 LB
SKU KI-46CXA3604T
by Kicker
Save 20% Save 20%
Free Gifts when added to Cart
  • The CXA3604T 4 Channel Amplifier is built for big bass in a sleek, yet affordable package.
  • CX-Series Amplifiers accept up to 40 volts (400 watts) of speaker-level input signal.
  • MEASUREMENTS: Length: 11" | Width: 6.5" | Height: 2.5"
This Listing Includes:
  • (1) Kicker Full Range 4-Channel Class A/B 360W RMS 2 Ohm Amplifier - 46CXA3604T
Description:
Features:
  • Class A/B full-range channels
  • Three-second turn-on/off delay to eliminate unwanted interference
  • Variable 12dB crossovers provides control to dial in perfect sound
  • KickEQ 6dB variable bass boost for those additional low frequencies
  • FIT+ (Fail-safe Integration Technology-PLUS) means it works with nearly every radio
  • Accepts up to 40-volt input signal
  • Small footprint for easier installation
Specifications:
  • Power (watts/ch) 4 Ohm: 65x4
  • Power (watts/ch) 2 Ohm: 90x4
  • Power (watts/ch) 4 Ohm: 180x2
  • CXRC Remote Bass Capable (sold sep.): yes
  • Dimensions: 2.5" x 6.5" x 12.5"
  • Frequency Response (Hz): 10-20kHz
  • Input Sensitivity: 125mV5V (Low Level), 1V40V (High Level)
  • Signal-to-Noise Ratio: 95dB
  • Active Crossover: Variable Lo-pass 50Hz200Hz, 12dB/octave
  • Subsonic Filter: N/A
  • KickEQ Boost: Variable 0-6dB @40Hz
Measurements (in inches):
  • Length: 10.5"
  • Width: 6.5"
  • Height: 2.5"
Package Dimensions:
  • Length: 16"
  • Width: 9"
  • Height: 4"