Heath Sound 10" 600 Watt Midrange 8 Ohm Black Bass Speaker HSCS-MB10
CASE QUANTITY: N/A
PACKAGE WEIGHT: 11.0 LB
SKU HS-CS-MB10
Sold out
Free Gifts when added to Cart
Heath Sound Classic Series speakers offer great performance and value for many applications. With the HSCS-MB10 you can reach up to 600 Watts max! The 10" 8 Ohm Midrange Bass Speaker you never knew you needed.
This Listing Includes:
(1) Speaker
Specifications:
Size: 10 Inch
Voice Coil: 2.5
Ohms: 8
RMS Power: 300 Watts
MAX Power: 600 Watts
Frequency Response: 80-5KHz
Sensitivity: 94 dB
Dimensions:
Mounting Depth: 110 mm / 4.33"
Mounting Width: 288 mm / 11.33"
Magnet Width: 156 mm / 6.14"
Overall Height: 117 mm / 4.60"
Mounting Hole Diameter: 255 mm / 10.03"