DS18 Pair of 3" Aluminum 120 Watt RMS 4-Ohm Super Bullet Tweeters PRO-TW120
CASE QUANTITY: 10
PACKAGE WEIGHT: 3.0 LB
SKU DS-PRO-TW120
by DS18
Save 20% Save 20%
Free Gifts when added to Cart
  • POWER YOU CAN COUNT ON - PRO-TW120 ferrite DS18 tweeter delivers out-of-this-world power, at 120 watts RMS and 240 watts Max at 4 ohms with build in capacitor filter
  • 3" SUPER BULLET TWEETERS - Specifically designed Bullet dust cover to protect the voice coil and ensure that the highs cut through road noise and big bass
This listing includes:
  • (2) DS18 PRO-TW120 Silver Bullet Tweeters
Get SCREAMING Highs with DS18's PRO-TW120, the 3" PRO Aluminum Super Bullet Tweeter known for it's superior high-frequency accuracy.
The robust aluminum 4-Ohms 1-inch voice coil is engineered to handle 60W AES, 120W program power, and a staggering 240W peak power rating. Each tweeter is equipped with a built-in capacitor filter that acts as a safeguard against damaging frequencies, ensuring long-lasting performance you can count on.
Upgrading with DS18's PRO-TW120 lets you make the most out of your sound system!
Specifications:
  • Nominal Diameter: 3.0"
  • Nominal Impedance: 4 Ohm
  • AES Power Handling: 60 Watts
  • Program Power Handling: 120 Watts
  • Peak Power Handling: 240 Watts
  • Sensitivity (1w /1m): 103 dB
  • Frequency Response: 2 KHz - 20 KHz
  • Recommended Hi-Pass Crossover: 3 KHz
  • Voice Coil Diameter: 1" / 25.4mm
  • Voice Coil Former Material: CCAW
  • Winding Material: Aluminum
  • Diaphragm Material: Aluminum
  • Magnet Material: Ferrite
  • Magnet Weight: 6.5 Oz
  • Body Material: Aluminum
Dimensions:
  • Overall Diameter: 3.14" / 80mm
  • Overall Depth: 1.96" / 50mm
  • Cutout Diameter: 2.83" / 72mm
  • Mounting Depth: 1.65" / 42mm
  • Adapter Ring Overall Diameter: 3.77" / 96mm
  • Mounting Depth w/ Adapter Ring: 1.37" / 35mm