Audiopipe 2500W 4-Channel 2 Ohm Class D Brazilian Style Amplifier APHF-500.4D-H2
CASE QUANTITY: 3
PACKAGE WEIGHT: 11.0 LB
SKU AP-APHF-500.4D-H2
Save 20% Save 20%
Free Gifts when added to Cart
  • Full Bridge Class D Mosfet design for high efficiency
  • Signal-to-noise ratio over 80dB
  • Frequency response: 20Hz–20kHz
  • Built-in cooling vents for thermal management
This Listing Includes:
  • (1) APHF-500.4D-H2 Full Bridge Class D Mosfet Amplifier
  • (1) 150A Audiopipe Fuse
Description:
Features:
  • Full Bridge Class D Mosfet Design
  • Compact Size with Built-In Cooling Vents
  • Adjustable High-Pass and Low-Pass Filters
  • 150A Fuse Included for Circuit Protection
Specifications:
  • Output Power (RMS) @ 1% THD, 14.4V:
    4 x 300W @ 4 Ohms (104A)
    4 x 500W @ 2 Ohms (190A)
    2 x 1000W @ 4 Ohms Bridged (192A)
  • Frequency Response (-3dB): 20Hz - 20kHz
  • High Pass Filter: 50Hz - 4kHz (12dB/Octave)
  • Low Pass Filter: 50Hz - 4kHz (12dB/Octave)
  • Bass Boost: 0 - 12dB @ 35Hz - 90Hz
  • Signal-to-Noise Ratio: >80 dB
  • Input Sensitivity: 0.2V - 7V
  • Over voltage Protection: 16V
  • Under voltage Protection: 9V
Dimensions:
  • 332 x 229 x 73 mm (13.0" x 9" x 2.9")